Nemám mlieko? Je moje dieťa hladné? Mám slabé mlieko? Napilo sa dosť? Ako viem...? Viem vôbec niečo? Och...


Aj toto sú otázky, ktoré sa žene po pôrode vynárajú v hlave. Sme plné dojmov, očakávaní, lásky a nehy. Ale i prázdnoty, strachu a obáv, pretože sa nám naozaj všetko možné aj nemožné premieta hlavou a cítime sa aj veľmi neisté...

Čo sa to vlastne deje?

Posledných niekoľko desiatok rokov narobilo v nás ženách veľa chaosu a pochýb o tom, či budeme dobrými mamami, ale hlavne, či budeme vedieť nadojčiť naše deti. To, ako viedli a učili naše mamy ešte nedávno, je dnes už pase a prichádzajú "novinky", ktoré sa ale paradoxne odrážajú od pôvodných prístupov, múdrosti dávnych a starých generácií

Čo tým VLASTNE myslím?

Dávne generácie nepochybovali o tom, či budú vedieť v rámci vlastnej komunity porodiť svoje dieťatko a tak isto nepochybovali o tom, že ho budú vedieť aj nadojčiť. Bolo to jasné, samozrejme a prirodzené. Nikto nepochyboval o dokonalom ľudskom organizme, nikto ho nepodceňoval a žili v súlade s ním.


Ako je to dnes? 

Dnes? Dnes potrebujeme neustále potvrdenia, fakty, dôkazy o tom, že to zvládneme. Potrebujeme mnoho uistení a zabudli sme používať náš ZLATÝ SEDLIACKY ROZUM. Čo si 100x neprečítame a čo nám niekto 100% nepotvrdí, akoby ani nebolo pravdivé. Prečo to je tak? Pretože nepočúvame sami seba, svoje múdre telo, svoj rozum a sme ovplyvnení spoločnosťou a aktuálnymi názormi na čokoľvek, na ideálnu stravu, životný štýl, ale v tomto prípade na dojčenie našich detí.

Každá zdravá žena a novopečená mama je schopná nakŕmiť svoje dieťa...

Presne tak, ako nepochybujete o tom, že sa budete vedieť ráno sama najesť, Vaše telo bez problémov stravu spracuje a Vy sa v priebehu dňa budete vedieť ísť vyčistiť na toaletu, čo je fyziologický proces, tak isto nepochybujte, že Vaše telo vie nakŕmiť Vaše dieťatko a to naozaj bez problémov. 

Je to taký istý fyziologický proces. Aj samotná tvorba, aj vypudzovanie materského mlieka.


Nám mamám totižto úplne stačí, ak nám niekto dôležitý povie:

"ty nemáš mlieko"

"tvoje mlieko je slabé"

"máš toho mlieka málo "

" v tvojich prsiach nemáš mlieko"

"tieto prsia nie sú schopné nadojčiť dieťa"

"takéto bradavky nie sú vhodné na dojčenie"


...a ešte mnoho takýchto perličiek. A čo potom? Sebavedomie je na bode mrazu a náš sen o dojčení sa rozplynul...

Kto má právo to hodnotiť!? Kto má tú guľu veštice, že to môže povedať...?

Ženské prsníky sa ešte v útlom veku pripravujú a vyvíjajú na to, aby mohli v dospelosti vytvárať a vypudzovať mlieko a taktiež dojčiť narodené dieťa. Každé jedny! (Ak sú samozrejme vyvinuté a zdravé, čo však predstavuje viac ako 99% žien).

Pokiaľ sa Vám vytvorí, čo i len jedna jediná kvapka mlieka, Vaše prsia vedia nakŕmiť Vaše dieťatko.

Áno, nemusí to vždy ísť ľahko, nemusí to vždy ísť na prvý krát, pretože aj my sa učíme a aj naše deti sa musia učiť a skúšať. Ale čo je dôležité, že ak si budete sebou isté, tak Vás nikto a nič nemôže zneistiť a odradiť. To je, akoby som Vám povedala, že obloha nie je modrá, ale Vy viete, že to tak je, nie? Ak ste si istá, že modrá je, tak Vás svojou poznámkou naozaj nemôžem zneistiť.

Takže, čo z toho vyplýva? 

🤱🏻 Potrebujete sa opäť vrátiť k sebe.

🤱🏻 Potrebujete, aby sme nášmu telu opäť dôverovali.

🤱🏻 Potrebujete, aby sme vedeli, ako naše telo počas tehotenstva, pôrodu a po ňom funguje.

🤱🏻 Potrebujete vedieť, ako pracuje, čo vytvára a taktiež, čo prestalo vytvárať a prečo nastávajú zmeny.

🤱🏻 Potrebujete vedieť, čo a ako ovplyvňuje jednotlivé funkcie, mechanizmy a prečo je to tak.

🤱🏻 Prípadne, ako to zmeniť, posilniť, čo treba zastaviť alebo čo treba naopak podporiť.

Ak si budete sama sebou istá, nemôže Vás nikto ani zneistiť, ani rozhodiť. Naša neistota v tom, či niečo dokážeme alebo nie, je podkopávaná tlakom okolia a ešte väčším zneistením.

A preto mám pre Vás riešenie...

Pýtate sa, dá sa to zmeniť? Viem sa naozaj pripraviť? Vážne mi to pomôže?

Už ihneď po pôrode je dôležité vedieť zásady efektívneho dojčenia a to, aké dokonalé je naše telo a zároveň aj naše malé bábätko, ktoré je napojené na inštinktívne vzorce. Pokiaľ sa však nestane, že ich už v počiatku prestaneme podporovať, prípadne neumožníme, aby sa plne rozvinuli.

Viem, že občas robíme nechtiac veci opačne a zároveň všetko najlepšie ako vieme, no často toho robíme až moc. Ani nevieme, že uľahčujeme našim deťom niečo, čo potrebujú sami okúsiť, preskúmať, naučiť sa a tým sa posunúť a napredovať. Prípadne sa necháme odradiť už na začiatku a neumožníme našim prirodzeným mechanizmom správne sa naštartovať a rozbehnúť.

Prečo? 

Pretože informácie, ktoré máme k dispozícii, sú buď jednostranné, neobjektívne, nerelevantné alebo nepodložené, prípadne sú to informácie, "moja mama povedala", "kamoške sa stalo", či "modrý koník neodporúča" a podobne. Všetky informácie z takýchto zdrojov sú postavené na jednostrannej osobnej skúsenosti a nikdy nevieme, čo tomu predchádzalo a ani čo nasledovalo. A taktiež nie všetko, čo sa stalo našej mame alebo kamarátke, sa stane aj nám. Je to asi logické :)

Niekedy stačí naozaj len byť. Počkať, umožniť, byť trpezlivý a dôverovať. Na jeden strane sebe a dokonalému mechanizmu nášho tela a na strane druhej aj našim bábätkám...

Pripravte sa komplexne...


Aj napriek tomu, že sme my ženy individuálne bytosti, sme si aj veľmi podobné a určité veci fungujú naozaj vo všeobecnosti. A toto si potrebuje každá z nás osvojiť, aby na ceste so svojim bábätkom bola odolná, sebavedomá a sebaistá. To je to, čo Vám ešte pred pôrodom ponúkam. Pretože po ňom, sme každá jedna viac zraniteľnejšia, citlivejšia a to, čo by sme normálne zvládli ľavou zadnou, nám práve počas prvých dní môže pripadať nemožné. Zároveň potrebujete ovládať tieto informácie už počas prvých dní s bábätkom, kedy sa jednotlivé funkcie spúšťajú a štartujú, bábätko prežíva svoju prvú skúsenosť s prsníkmi, Vy budete pociťovať nové vnemy a to všetko jedno s druhým súvisí, nadväzuje na seba a buď sa začne podporovať a stimulovať alebo komplikovať a nabaľovať (pre nedostatok informácií, istoty a podpory v nemocnici). 

Tak sa Vás pýtam, chcete si byť isté tým, že to dokážete?

Chcete mať istotu vo Vaše telo, že je na to naozaj pripravené?

Chcete sa uistiť, že dojčenie je prirodzené a naozaj to dokážete?

Chcete byť pripravená doslova na všetko, čo sa môže pri dojčení pritrafiť? 

Pretože len tak budete vedieť rýchlo a bez problémom správne a efektívne reagovať. Budete vedieť, že je všetko v poriadku a budete presne poznať a cítiť, aká fáza laktácie práve prebieha, či dieťatko saje alebo len cmúľa, či Vám neporaní prsníky, či mu mliečko stačí a kedy vlastne príde to "ozajstné" mlieko. 

A toto všetko Vás bude upokojovať, pretože toto všetko ešte pred príchodom dieťatka budete vedieť.


Aj mamina, aj dieťatko sa učí dojčiť dojčením...

Čo všetko sa naučíte... 

🤍 Naučíte sa, ako fungujú dokonalé mechanizmy dojčiaceho tela

🤍 Naučíte sa, ako naše ženské telo reaguje na bábätko

🤍 Naučíte sa, ako bábätko reaguje na mamu

🤍 Naučíte sa, čo všetko naše telo dokáže

🤍 Osvojíte si princípy efektívneho dojčenia

🤍 Osvojíte si techniku, fyziológiu a fázy satia

🤍 Osvojíte si priebeh dojčenia, jeho cykly a trvanie

🤍 Osvojíte si princípy laktácie, jej rozbeh a stimuláciu

🤍 Osvojíte si správnu manipuláciu pred, počas a po dojčení

🤍 Pochopíte ako funguje celý systém dojčenia

🤍 Pochopíte, čo tvorbu mlieka zastavuje

🤍 Pochopíte, čo tvorbu mlieka spúšťa

🤍 Zistíte, aké úžasné zložky mlieko má

🤍 Zistíte, ako mlieko mení svoje zloženie, kedy a podľa čoho

🤍 Zistíte, ako je úžasne prepojené ženské telo s Vašim bábätkom

Na čom popracujeme... 

❕na Vašich strachoch, zlých vzorcoch a na neistote v dojčení

❕na nedôvere vo Vás, že dojčenie sa u Vás nenosí a nepodarí      

❕na Vašej rodinnej "situácii" a "moja mama povedala"

❕na nedôvere vo Vás, že nebudete niečo vedieť 

❕na nedôvere, že budete mať málo mlieka

❕na nedôvere, že si nebudete dať rady

❕na pocite, že budete mať málo mlieka

❕na pocite, že Vaše mlieko nebude stačiť

❕na Vašom prístupe "veď nejako to zvládnem"

❕na Vašom prístupe, že v nemocnici mi to vysvetlia                                    (nie je na to všetko žiaľ vždy čas)

❕na všetkých otázkach, obavách a pocite neistoty novej mamy

❕Mimochodom, v nemocnici sestričky očakávajú, že budete na dojčenie pripravená a budete mať dostatok informácií o dojčení   (často sú nastavení, že oni Vás len usmernia) 

a preto ste tu


A do pôrodnice pôjdete sebaistá a s dôverou, že to všetko zvládnete.

Takto sa spolu môžeme pripraviť

Vzhľadom na miesto Vášho bydliska, štádium tehotenstva, prípadne nečakaný pobyt v nemocnici, mám pre Vás pripravené rôzne formy a možnosti kurzov na úspešnú laktáciu a dojčenie. 

Tak si to poďme pozrieť, nech si vyberiete to, čo Vám bude najviac na úžitok a zaberie minimum času a cestovania.


MAMY v kruhu

Každá mamina túži po tom byť dokonalou a na všetko pripravenou mamou. Práve práca v skupine, spoločné zdieľanie a bohatá diskusia, či výmena skúseností pomáha osvojiť si čo najviac poznatkov, a tým sa na svoje dieťatko a dojčenie dobre pripraviť.

Skupina je často veľmi podporná a čo je super, že si môžete so sebou zobrať aj svoju kamošku tehuľku. Aspoň budete na všetko dve, čo má celkovo veľmi pozitívny vplyv a budete si cítiť ešte istejšie.

Najbližšie termíny naplánované do konca roka 2023 nájdete v časti kurzy. 

Online MAMA stretnutia

Nie vždy je možné prísť na osobné stretnutie, pretože môžete mať bydlisko ďaleko alebo Vám jednoducho dané živé termíny nevyhovujú. Je možné, že uprednostňujete kontakt skôr cez platformu a preto je práve toto ponuka pre Vás.

Online príprava zahŕňa naozaj všetko potrebné, čo by ste si mali pred pôrodom osvojiť. Budete na to potrebovať len bábiku alebo plyšového medvedíka, slamku a jeden balón:)

Najbližšie termíny naplánované do konca roka 2023 nájdete v časti kurzy. 

Individuálna príprava

Máte rada svoju pohodu a diskusiu formou one to one? To úplne chápem. Svoj čas, svoj rytmus, svoje otázky a témy vlastného záujmu. Toto je práve výhodou individuálnych stretnutí, kedy sa mamina pýta a zameriava presne na to, čo je pre ňu dôležité a vôbec nemusí svoje obavy riešiť pred inými.

Individuálnu prípravu plánujeme vždy po spoločne dohodnutom čase tak, aby to bolo pre Vás čo najviac vyhovujúce.

Na každé stretnutie prichádzam za Vami so všetkým potrebným materiálom a cvičeniami, prípadne prebieha aj formou onlinu.


Ktorú formu prípravy si vyberáte?

Teším sa, že sa čoskoro uvidíme.



Radšej byť dostatočne pripravená, ako si vôbec nevedieť rady...