Viete, kto vykonal prvý úspešný cisársky rez?
Dnes sa všetko medicínske opiera o dôkazy, fakty a skúsenosti, prípadne o tituly a autoritu. Je to samozrejme v poriadku, pokiaľ sa pôrod uberá patologickým smerom a je potrebná asistencia alebo zásah lekárov. Ak sa však rozprávame o tom, že tehotenstvo je bez známok rizika, môžeme k nemu pristupovať ako k úplne zdravému procesu, ktorý netreba nijako usmerňovať.
Foto: wanda.sk
Dnes operácia známa ako cisársky rez pochádza už z čias rímskych panovníkov. Latinský názov a zákon "Lex Cesarea", kedy cesarea znamená rezať, bol platný približne od 8. storočia p.n.l. Spočiatku sa jednalo o chirurgický zásah, ktorý sa vykonával výnimočne a výlučne pri záchrane života dieťaťa. Až v 16. storočí nášho letopočtu sa po dlhých hodinách a nepostupujúcom pôrode za prítomnosti 13. pôrodných asistentiek a niekoľko chirurgov bez možnosti pomoci, rozhodol manžel rodiacej ženy, že na vlastné riziko prevedie rez a dieťa vyberie von. Švajčiar menom Jacques Nufer povolaním kastrát zvierat bol ten, ktorému sa podarilo po prvý krát v histórii zachrániť svoje dieťa a ženu, ktorá sa po zašití rany na bruchu uzdravila. Tento moment bol zapísaný do vedeckého povedomia ako prvý cisársky rez na živej žene.
Vynikajúci francúzsky chirurg a pôrodník Michel Odent, ktorý sa celý život a svoju prax snažil o maximalizáciu prirodzeného pôrodu popisuje, že v jeho lekárskych začiatkoch v 50 rokoch minulého storočia sa len 1% pôrodov končilo cisárskym rezom. Ako jeden z mála udržal pôrodnosť cisárskych rezov až do dnešných čias na minimálnej úrovni. Všade na svete sa cisársky rez stáva bežnou praxou a to len vďaka tomu, že sa považuje za bezpečnú operáciu s vynaložením malej energie a ešte menšej zodpovednosti lekárov. Keďže sa spočiatku CR vykonávali pozdĺžne od oblasti pupku až po lonovú kosť, boli u žien neobľúbené práve kvôli viditeľnej jazve. Približne okolo roku 1900 nemecký chirurg Herman Pfannelstiel prišiel s názorom jemného, neviditeľného priečneho rezu tesne nad ochlpením, avšak lekári v tej dobe nemali voči tejto novinke dôveru. Až o niekoľko desiatok rokov sa priečny rez stal rovnako bezpečný, rýchly a zároveň neviditeľný.
Po tejto zmene v reze sa začalo hovoriť o cisárskom reze na prianie. Ženy ho vďaka neviditeľnému efektu, popularizovanej bezpečnosti a bezbolestnosti začali vyhľadávať a stal dennou záležitosťou. Už v tom čase to bola diskutovaná téma a stále je súčasťou a dôležitou otázkou v odborných kruhoch, na konferenciách a časopisoch.
Keďže sme na stránke podpory prirodzeného pôrodu a viaceré z Vás sú v očakávanom stave, nebudem tu rozpisovať, aké negatívne účinky má cisársky rez. Môžem Vám len napísať, že pokiaľ je Vašim jediným východiskom, tak je to jediné správne rozhodnutie a preto s ním neváhajte. Aj na cisársky rez sa viete výborne pripraviť a urobiť maximum pre seba aj svoje dieťatko.
Foto: wanda.sk
Pokiaľ však máte na výber, ste zdravá a Vaše dieťatko je v úplnom poriadku, vyberte si to, čo je naozaj prirodzené. Naše telá sú tak dokonalo vyvinuté pre pôrod vaginálnou cestou, ktorá okrem osídlenia dieťatka zdravými baktériami a dôležitým nástupom imunity, prirodzeného a pripravovaného prechodu medzi vodným a suchým svetom, možnosťou okamžitého bondingu, vzťahovej väzby a ďalšieho dôležitého osídlenia dieťatka baktériami z tela matky, je len časť z toho, prečo je prirodzený pôrod to najlepšie riešenie a voľba pre Vás oboch. Nehovoriac o možnosti okamžitej starostlivosti o narodené dieťatko bez obmedzení.
Ak máte pocit neistoty alebo strachu či to zvládnete, využite prípravu na prirodzený pôrod, aby ste si osvojila všetky dôležité techniky, ktoré Vám pomôžu v ceste za vytúženým bábätkom, podporia Vašu vnútornú istotu a dôveru vo Vaše dokonalé telo, pretože len ak sme dostatočne informované, pripravené a podporené, len vtedy sa môžeme správne rozhodnúť, ako a kde porodiť svoje dieťatko. Som tu pre Vás a spolu to určite zvládneme.
S láskou, Baška
Zdroje:
- Groverová Suchá, L., & Suchý Grover R. (2014). Aby porod nebolel. (2nd ed.). Kořeny.
- Odent, M. (2016). Císařsky řez. (1st ed.). Maitrea.
- Odent, M. (2017). Potřebujeme porodní asistentky? (1st ed.). Maitrea.