Pôrodom to nekončí...
Často sa stretávam s názorom, "porodili iné predo mnou porodím aj ja". Áno, to určite hej, ale aký bude priebeh, aké bude trvanie a ako to celé dopadne je otázne. Toto je však často názor maminiek prvorodičiek, ktoré veľmi nevedia do čoho idú a cítia sa relatívne dobre. Niektoré vnímajú pôrod ako prirodzený jav, čo je úžasné, len nie rovnako ho vníma zdravotný personál, s ktorým sa rodiaca žena stretne v pôrodnici a aj napriek dobré mienenému duševnému nastaveniu, následne prichádza realita. Taktiež sú maminy, medzi ktoré som patrila aj ja pri svojom prvom pôrode, že som to všetko nechala na odborníkov a plne som dôverovala systému.
A čo býva potom?
Image by rawpixel.com on Freepik
Potom sa na až na pár výnimiek stretávam s tým, že "keby som to bola vedela dopredu, úplne inak by som porodila a úplne inak by to celé dopadlo..." A to je presne to, o čom práve píšem. Dnes žijeme v dobe, kedy na jednej strane tehotenstvo a pôrod vnímame ako prirodzený proces alebo aspoň niečo, čo patrí k životu. Po čom mnohé veľmi túžime, ale nikto nám k tomu nič nepovie. Naše mamy rodili podobne ako my, oddali sa systému a nejako to prežili. Aspoň tak sa to medzi nami ženami šíri a to je všetko, čo od našich mám v podstate vieme. Na druhej strane sa dnes mladé dievčatá, dospievajúce ženy nepripravujú na tehotenstvo ako kedysi, keď to bolo vnímané ako poslanie ženy a celá komunita od malička každé dievčatko viedla, pripravovala a podporovala. Je pravda, že aktuálne sa už aspoň pár vecí v pôrodniciach zmenilo a medzi nami ženami zmenilo, ale k tomu, ako by to naozaj malo byť, máme ešte dlhú cestu.
Informácie, ktoré sa k nám dostávajú sú veľmi obmedzené na to, koľko trvá pôrod, čo sa plus mínus deje v brušku, koľko pôrodných dôb pôrod má a skôr sa to točí všetko okolo toho, čo sa s nami bude počas pôrodu diať, aké sú postupy, možná poloha a či môže byť náš partner pri pôrode... Ale zabúda sa na to, čo všetko máme my ženy v rukách, ako je naše telo vybavené, aké mechanizmy ženské telo používa pre prirodzenosť pôrodného procesu, aké ma ochranné systémy, podporné systémy, akými regulačnými mechanizmami disponuje a aké je DOKONALÉ. Áno dokonalé. A ak to všetko spoznáte, tak budete prekvapené, uchvátené a budete chcieť rodiť každý deň a myslím to smrteľne vážne. Pretože my sme uverili tomu, aké to je hrozné, bolestivé a neznesiteľné. A je to aj čiastočne pravda, ale deje sa to len vtedy ak tie mechanizmy nevyužívame a ak sa necháme zlomiť na "novodobé" farmaká a anestetiká, ktoré robia všetko iné, len nie úľavu a urýchlenie.
Či sa Vám to pozdáva alebo nie, všetko s čím sa momentálne stretneme v pôrodnici vedie žiaľ k väčšiemu stresu, väčšej bolesti, dlhšiemu trvaniu a mnohým zbytočným zásahom. To je fakt. Prekvapí nás intenzita, priebeh, prístup personálu, dĺžka a to, že zistíme, že nemáme skoro nič v rukách a nad ničím kontrolu. Mnohé z nás sú až šokované, čo sa to tam vlastne udialo.
A keď to všetko skončí, tak sa potom pýtame, prečo to bolo takéto? Prečo sa cítim tak, ako sa cítim. Prečo sa cítim podvedená? A často nám to až potom celé dôjde a začíname pátrať... "Veď to je divné, veď to takto nemá byť, chcela by som to predsa len inak." A táto prvá skúsenosť v mnohom ovplyvní to, či žena druhý krát otehotnie, či prekoná strach z toho, ako sa k nej správali a čo všetko jej vykonali.
Nechcem, aby to vyznelo ako predpoveď niečoho zlého, ale asi 30% žien z výskumu, ktorý som robila na Slovensku v tomto roku malo traumu z pôrodu. Z toho, ako sa k nej chovali, ako bola prekvapená zo všetkého, čo sa dialo a ako sa cítila. Preto prosím maminy opäť, pripravte sa na pôrod. A to nielen po fyzickej stránke, ale hlavne po psychickej, venujte čas kompletnej profesionálnej príprave, ktorá Vám naozaj v mnohom pomôže, aby ste TO POTOM nemuseli riešiť.
Proaktívny prístup je totižto vždy lepší, ako potom nerozumieť, čo sa vlastne stalo a prečo. A obviňovať sa, že sme mnohé veci nevedeli a nemali v rukách vôbec nič...
Pretože to ako porodíme, v mnohom súvisí s tým, ako sa budeme cítiť, aký bude náš pohlavný život, ako bude na tom naša psychika, aký bude náš vzťah s dieťatkom, ako budeme spať, dojčiť, žiť a ako budeme chcieť porodiť svoje ďalšie dieťa a či vôbec...
S láskou