(Ne)plodnosť z viacerých strán

20.09.2023

Mnoho párov sa po viacerých neúspešných pokusoch, mesiacoch, ale i rokoch konečne dozvie, že síce tehotenstvo neprichádza, ale obaja z partnerov sú zdraví. Tak v čom je potom problém? Na plodnosť totižto vplýva nielen biologická, genetická, environmentálna, funkčná,   ale aj psychogénna príčina, o ktorej sa málokedy hovorí. 

Aké sú teda príčiny toho, že bociany nelietajú?

Image by Storyset on Freepik

Tento dnes už často objavujúci sa fenomén, sa týka stále rastúceho počtu párov a môže mať viacero príčin. Či už sa jedná o psychogénnu, funkčnú, genetickú, biologickú, či environmentálnu príčinu, je dobré vedieť, čo sa dá v mnohých prípadoch robiť a ako na tento stav v globále nazerať.

V mnohých prípadoch je častou príčinou zvýšená hladina stáleho stresu oboch budúcich rodičov, ktorá na jednej strane môže súvisieť s prácou, sľubnou kariérou, vysnívanou pozíciou alebo mnohými povinnosťami s tým spojenými. No na druhej strane, sa my ženy často veľmi upíname na plodné dni, ovuláciu, na bazálnu teplotu, cervikálny hlien a stráca sa z našich životov to prirodzené bytie, ktoré uľahčuje a spríjemňuje partnerský život, čo ja základom zdravého počatia. Dnes si mnoho párov doslova naplánuje, kedy presne sa to udeje. V mnohých prípadoch všetko dopadne podľa plánu, no v mnohých iných je veľké očakávanie vystriedané za opakujúce sa sklamanie. Ak na seba príliš tlačíme a milovanie sa stane honom na tehotenstvo, sú z toho obaja, no hlavne muži veľmi frustrovaní. A z toho krásneho, prirodzeného, slobodného a autentického, nastáva obrovský tlak, ktorý je častou príčinou neúspechu.

Posúva sa aj veková hranica oboch partnerov, a to približne o 15 rokov oproti tomu, ako to bolo v minulosti. Z biologického hľadiska sú tieto naše potencionálne plodné bunky, vajíčka, spermie staršie, pomalšie a taktiež menej vitálnejšie. Zároveň sú tieto bunky "poznačené" celým naši doterajším životom, chorobami a životným štýlom. Aj to je jedným z faktorov, prečo to tak jednoducho nejde. Nezdravý životný štýl, nepravidelná strava, málo pohybusedavý spôsob zamestnania spôsobuje namiesto živých zdravých aktívnych buniek, bunky spomalené, v niektorých prípadoch poškodené a neschopné sa regenerovať. Obzvlášť u žien sa aj vekom spomaľuje lymfa, ktorá je potrebná na odbúravanie toxínov z tela, na správnu funkciu mnohých orgánov a ich schopnosť regenerácie, čo napríklad nedostatkom pohybu a spánku, častým stresom a nedostatočným pitným režimom trpí. Samozrejme veľkým faktorom je aj genetika a to čo sme dostali do vienka, či už na hormonálnej úrovni, ale z hľadiska vitality orgánov a reprodukčnej sústavy.

Pri problémoch s počatím sa však veľmi opomína tzv. psychogénna príčina. Je to príčina, ktorá má za sebou psychický základ a nie vždy o ňom vieme. Tá je na jednej strane veľmi dôležitá, pretože naša myseľ a podvedomie veľmi súvisí s tým, čo sa deje v našom vnútri. A na tej druhej je dobrá správa, že sa s ňou dá relatívne rýchlo a "bezbolestne" pracovať, pretože myseľ vieme trénovať, programovať a dá sa na čokoľvek pripraviť. Čo vlastne je psychická príčina? Veľkým a častým dôvodom je strach a taktiež úzkosť. Objavuje sa diagnóza s názvom tokofóbia, kedy sa jedná o nadmerný strach z pôrodu, s možnou celkovou ambivalenciou ženy. Jej túžba a potreba otehotnieť a na druhej strane odmietanie a strach z pôrodu ako takého. Pri tokofóbii sa jedna o takzvaný iracionálny strach, pretože žena sa nadmerne bojí niečoho, s čím nebola nikdy konfrontovaná. Samozrejme pokiaľ sa nejedná o ženu viac rodičku s negatívnym predchádzajúcim prežitkom z pôrodu. V týchto prípadoch je v hlave ženy určitý blok, ktorý bráni jej telu otehotnieť. V podstate mnohé negatívne pociťovanie, strach a obzvlášť úzkosť (častá a intenzívna, prípadne úzkostlivosť ako osobnostná črta) je nevhodným prostredím pre zárodok a plod, ktorý sa v prostredí strachu, nedostatočne bezpečnej atmosfére a úzkosti neuchytí. V mnohých prípadoch žena so strachom a úzkosťou vie otehotnieť, ale plod nevie bezpečne udržať. Ďalším psychickým faktorom môže byť trauma z mnohých príčin, ako napríklad sexuálne obťažovanie, znásilnenie, predchádzajúci pôrod a skúsenosť s ním, strata, zlé zaobchádzanie v detstve alebo iné podobné situácie, ktoré bránia telu ženy splodiť dieťatko. Práve táto neplodnosť vychádzajúcu z psychiky sa dá s pomocou odborníka posilniť, zvedomniť si jednotlivé strachy, prijať ich, pracovať s nimi, čím ich pochopíme a taktiež pomocou rôznych techník eliminovať nežiadúcu úzkosť.

Preto treba neplodnosť vnímať ako súbor faktorov a vždy venovať pozornosť nielen telu a biologickej stránke, hormónom, zdraviu, vitalite, ale i psychike a tomu, čo máme občas hlboko zakorenené.

S láskou,