Narodilo sa predčasniatko

31.08.2022

Myslím, že je veľmi dôležité osloviť aj tento typ príbehov, pretože sa stále viac a viac stávajú bežnou súčasťou, aj keď sa to tak možno na prvý pohľad nezdá. Dnes sa u nás na Slovensku každé 9-té dieťa rodí predčasne. Čo to znamená? Zrelé tehotenstvo a zrelé dieťa je každé, ktoré úspešne v brušku mamy ukončilo 37. tt. (týždeň tehotenstva), Nezrelý novorodenec bol v brušku mamy menej ako 259 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Dieťa, ktoré sa vypýtalo na svet pred týmto gestačným vekom sa považuje za nezrelé.



Čo teda znamená nezrelosť dieťaťa?

Ak sa dieťatko vypýta na svet skôr, ako je pre neho bezpečne, je veľmi dôležité v prvom rade zabezpečiť jeho životaschopnosť a stabilizovať základné funkcie. Predčasne narodené detičky majú viacero klasifikácií okrem toho, že sú predčasné.

Dieťa narodené v gestačnom týždni:

  • v rozmedzí 34.- 36+6. tt. je klasifikované ako hranične nezrelé
  • v rozmedzí 32. - 33+6. tt. je klasifikované ako stredne nezrelé
  • v rozmedzí 28. - 31+6. tt. je klasifikované ako veľmi nezrelé
  • v rozmedzí 24. - 27+6. tt. je klasifikované ako extrémne nezrelé

Dieťa narodené s pôrodnou hmotnosťou:

  • pod 2500g je dieťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou
  • pod 1500g je dieťa s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou
  • pod 1000g je dieťa s extrémne nízkou pôrodnou hmotnosťou
  • pod 750g je dieťa s neuveriteľne nízkou pôrodnou hmotnosťou


Prečo sa to deje ?

Jasný dôkaz toho, prečo sa dieťatko narodí predčasne sa nedá samozrejme zovšeobecniť, ani jednoznačne definovať. Sú prípady, kedy je dôvodom zlý alebo nepriaznivý zdravotný stav maminy a ďalšie trvanie tehotenstva by bolo rizikové pre dieťatko, prípadne pre oboch. Mnoho krát aj zlý psychický stav, veľký stres alebo úzkostné stavy maminy môžu takýto priebeh vyvolať, čo znamená, že pre dieťa je prostredie maminy nevhodné a nie je to pre neho bezpečné. Na druhej strane to môžu byť aj komplikácie na strane placenty, prípadne pupočnej šnúry, ale i samotného dieťatka a jeho zdravotného stavu.

Treba mať na pamäti, že čím staršia mamina je a čím viac diagnóz a zdravotných komplikácií prekonala, prípadne stále prekonáva, tým viac rizík v tehotenstve nastáva. Takýto stav môže byť definovaný ako riziková gravidita, prípadne môže skončiť predčasným pôrodom.

Dopredu samozrejme nevie nikto vyhodnotiť, ktorá 9-ta žena porodí predčasne, ale určite sa zdravým životným štýlom, kľudovým režimom a takým tým prístupom zlatej strednej cesty môže veľa napomôcť. Niekedy máme pocit, že veď tehotenstvo je zdravý stav a často sa aj my prepíname a všetko zvládame, prípadne sú aj také maminy, ktoré tehotenstvom prestanú robiť akúkoľvek prácu, "lebo veď som tehotná" a nijako sa nepretrhnú. A práve taký ten stred je veľmi fajn, či už pre stránku fyzickú, tak aj psychickú.

Ja rada vravievam... 

"Nie je nič, čo by sa po pôrode nedalo dorobiť alebo dokončiť."


A čo s tým môže mamina robiť?

Viem, že nikto nečaká predčasný pôrod. Viem, že každú jednu maminu zasiahne, ak sa takéto niečo stane a jej pobyt v nemocnici sa na niekoľko dní až týždňov predĺži.

Ak sa to však už stane a Vy namiesto veselej tehuľky v posledných mesiacoch tehotenstva  utekáte na sál, verte a vnímajte, že čo sa práve deje, je momentálne to najlepšie pre Vás a Vaše dieťatko. Nie je tu miesta na výčitky. Pretože to ani Vy ani Vaše dieťatko teraz nepotrebujete. To, čo je pre Vás teraz prvoradé, je čo najväčší pokoj a kľud, aby ste sa čo najskôr zotavili a mohli tu byť pre Vaše dieťa.

Alfou a omegou je častá návšteva bábätka. Aspoň taká častá, ako povoľujú miestne nariadenia jednotky vysokošpecializovanej starostlivosti (JVSN). Možno by som to tu jemne priblížila, pretože aj pre mňa boli ešte nedávno niektoré informácie neznáme. Keď sa dieťatko narodí a jeho stav je vysokorizikový, ide na túto spomínanú JVSN, kde sa potrebuje skutočne stabilizovať a je dôležité podchytiť a zabezpečiť všetky vitálne funkcie, ktoré sú v tomto štádiu nezrelé a nie sú schopné samostatného fungovania, od srdcovej frekvencie, dýchania, kyslíku, samostatného krvného obehu, výživy a schopnosti sa vyprázdňovať, k celkovému prospievaniu a taktiež zabezpečiť vysoko sterilné prostredie. To znamená eliminovať akýkoľvek typ možnej infekcie, ktorá je žiaľ pre týchto najmenších veľmi riziková. 

Ak dieťatko a jeho dôležité orgány dosiahnu určitú schopnosť a úroveň "samostatnosti" a zrelosti, je prevezené na jednotku intenzívnej starostlivosti (JISN), kde sa pomaličky pripravuje na ozajstný život mimo inkubátora, učí sa prijímať stravu a postupne samostatne prosperovať bez hadičiek, prístrojov a inej pomoci. 

Pre týchto drobcov je to najviac a najdôležitejšie materské mlieko. Takže Vy ako mamina predčasniatka môžete pre svoje dieťatko urobiť to maximum, pretože toto mu poskytnúť viete a môžete. Materské mlieko obsahuje dôležité protizápalové, antioxidačné a imunologické zložky potrebné pre vývin tráviaceho traku, celkový zdravý a bezpečný vývin a život Vášho bábätka.


Ako na to?

Vedeli ste, že telo maminy po predčasnom pôrode vytvára kolostrum dlhšie, ako telo maminy po pôrode v termíne? 

To naše telo naozaj nie je hlúpe a to je presne to, čo nezrelé dieťatko potrebuje. Takže tu je pár tipov a bodov, čo môžete v prípade predčasného pôrodu pre Vaše dieťatko urobiť:

  • odsávať, odsávať, odsávať
  • zo začiatku odsávať manuálne (pre malé množstvo mliečka) ideálne do striekačky alebo sterilného pohárika, neskôr elektrickou dvojfázovou odsávačkou 
  • čo najčastejší kontakt s dieťatkom a opäť odsávať, odsávať, odsávať
  • čím viac budete odsávať, tým viac mliečka sa Vám vytvorí, čo následne pomáha Vášmu dieťatku
  • odsávajte minimálne 10-12x denne, čo je frekvencia dojčenia, čím sa zvyšuje iniciálna laktácia a následne jej udržanie
  • ak nemôžete byť s Vašim dieťatkom, odsávajte mliečko s jeho fotkou
  • vždy keď môžete, buďte s Vašim dieťatkom

V prípade, že by ste ku koncu gravidity vedeli alebo tušili, že Vám hrozí predčasný pôrod, je dobré začať s MANUÁLNYM odstriekavaním už pred samotným pôrodom, avšak - nemalo by to trvať viac ako: 

  • 2 x denne po 10 minút
  • prípadne 3 x denne po 3-5 minút

Nezľaknite sa, že na začiatku to môže byť len pár kvapiek, ale žalúdok Vášho dieťatka nie je o nič väčší, takže to absolútne a opäť dokonalo súvisí.


A kedy môže ísť dieťatko domov?

Ak sa dieťatko konečne prepracuje z JVSN na oddelenie JISN, bude ešte stále v inkubátore a pripojené na niektorých prístrojoch. Pomaly postupom času sa jednotlivé prístroje budú odpájať a Vaše dieťatko sa od kŕmenia nazogatrickou sondou začne pomaly učiť na prijímanie mliečka, orálne po kvapkách, prípadne striekačkou a neskôr špeciálnymi fľašami. V tomto čase a stupni vývinu sa dieťatko len učí prijímať potravu ústami, ktoré sú až neskutočne drobné. (Detičky v tomto štádiu sú ešte stále vo veku, kedy mali byť v brušku a to je často viac ako mesiac). Ak sa dieťatko naučí a má dosť síl vypiť dostatočné množstvo mliečka v rámci potrebnej dávky, sonda sa prestáva používať a v tomto istom čase sa začína s prvými prikladaniami bábätka na prsník. 

Dieťa sa s prsníkom najprv zoznamuje, stačí ak ho jemne oblizuje a cmúľa. Jeho ústočká sú stále malinké, pretože tieto detičky majú približne okolo 2 kíl, čo je skoro polovica zrelo narodeného dieťaťa. Postupne prichádzajú prvé náznaky satia, až sa nakoniec podarí dieťatku vypiť niekoľko pár mililitrov. Často sa stáva že dieťatko na prsníku za okamih zaspí, pretože táto práca je pre neho neuveriteľne náročná a opäť doplním, stále je ešte čas, kedy malo byť vo Vašom brušku. Takže prosím, buďme trpezliví!

Ak je dieťatko naozaj stabilizované a je schopné života mimo inkubátora, nepotrebuje prístroje ani hadičky, prichádza konečne Váš čas. Mamina ide na príjem. Prichádza čas skutočného zoznamovania a učenia sa s drobným telíčkom narábať. Od základných úkonov, cez prebaľovanie, prezliekanie do minipidi oblečenia, od kŕmenia, odgrgávania, aplikácie dôležitých liekov, ale i správneho polohovania a celkovej manipulácie. Rodičia sú zaškolení aj na podanie prvej pomoci dieťatku, správnosti spánku, apnoe monitoru a mnoho ďalších preventívnych úkonov.

A ak sú už všetky vyšetrenia naozaj v poriadku, dieťatko prospieva a Vy ste sa všetko dôležité naučila, je čas ísť domov. Konečne spolu, konečne ako kompletná rodina!

 

Verím, že Vám tento článok pomohol nakuknúť do sveta, kde sa bežným ľuďom nedá ísť, ale je veľmi dôležité nielen pre samotných rodičov predčasne narodených detí, ale aj pre ich rodiny a blízkych, aby vedeli ako to približne funguje, čo všetko to obnáša a zároveň aj to, že to vyžaduje obrovskú podporu, lásku, nádej a trpezlivosť pre všetkých, ktorí sú takého príbehu súčasťou.

A na koniec len odporúčam, ak sa Vám takéto niečo stalo alebo aktuálne deje, môžete sa inšpirovať alebo načerpať síl podobným príbehom a knižkou na fotografii v úvode, ktorá je nielen spoveďou a inšpiráciou, ale zároveň je aj podporou (to aj finančnou) pre ďalšie maminy a predčasniatka, ktoré takto prídu na tento svet.

A ja ďakujem, že som mohla a môžem nazrieť do tohto sveta, byť časťou jeho súčasťou, ako praktikantka a dobrovoľník.

S láskou, Baška



Zdroje:

Dobišová, I. (2020). Dojčenie predčasne narodených novorodencov. Slovenská zdravotnícka univerzita. 

Sameková, D. (2020). Venované Eme. (2nd ed.). Maliček.

Univerzitná nemocnica Bratislava. https://www.unb.sk/novorodenecka-klinika-m-rusnaka-szu-a-unb/

Ak vieme, že v tom nie sme samé, získavame viac odvahy a vnútornej sily...