Klobúčiky na dojčenie?

07.12.2023

Ďalšia téma, ktorá má dve komunity, jedna tvrdí "ani za nič" a tá druhá ich odporúča možno viac ako by bolo treba. Ako to teda so silikónovými klobúčikmi je?

Ja som tá posledná, ktorá sa stotožňuje z rôznymi Baby pomôckami, lebo mnoho z nich možno vyrieši akútnu situáciu, ale často rozvíri kolotoč nových a dlhodobých problémov, ktoré sa môžu viac a viac kumulovať. Ale..

Vďaka mojej niekoľko mesačnej skúsenosti, kedy som mala možnosť ako psychológ praxovať v pôrodnici na oddelení šestonedelia a pracovať tam aj ako laktačná, sme sa neraz mnohé s personálom osobne potrápili spolu so ženou pri dlhom a neúspešnom prisatí dieťatka. Aj keď mám oddojčených spolu 5 rokov a skúsenosti s laktáciou so stovkami žien, občas to chce čas.

Mnohé laktačné poradkyne, ktoré nemajú možnosť byť bezprostredne po pôrode pri žene, ktorej prsia vyzerajú inak prvý deň, ako po pár dňoch aktívnej snahy o dojčenie a po príchode domov s dieťaťom, ktoré má niekoľkodňovú skúsenosť s nejakým určitým dojčením, sú zástankyne toho, že klobúčiky sú no-go. Tak som to kedysi videla aj ja, pretože som vecí súdila z toho, ako som to vnímala aj ja na laktačnom poradenstvo po x-dňoch od pôrodu. To je však veľmi dlhá doba na to, aby sme mohli súdiť, ako to tesne po pôrode vyzeralo a ako to maminke a dieťatku mohlo alebo nemohlo ísť.

Nevidieť tie utrápené tváre, spotené dlane, boľavý chrbát, "hysterické" a vystresované dieťa, skúšajúce, hľadajúce a nesmierne hladné a nad nimi spotená ja, by som bola toho istého názoru. Ono vesmír nám pomôže ukázať vždy to, čo často odmietame, aby sme došli na to, že nie všetko je biele a čierne. Tak je to aj s klobúčikmi.

Klobúčiky nemajú nahradiť priame dojčenie koža na kožu, majú pomôcť v jeho prvotnej fáze a to vtedy, ak sa dieťatko po všetkých útrapách nevie pristať a v oboch rastie frustrácia a nepokoj. Pretože dlhodobý stres po pôrode neprospieva nikomu a už vôbec nie čerstvej mamine a jej dieťatku. Majú umožniť prisatie, aby sa eliminovalo podávanie mlieka iným, aj keď alternatívnym spôsobom. Klobúčiky preto majú svoje pravidlá ako ich používať. Tie sa však často nedostanú kompletne k dojčiacej mamine a to je ich najväčší problém :)

Klobúčiky by sa mali nasadiť v situácií a používať takto:

  • vždy ich nasadíme až potom, ako obaja majú dostatočnú skúsenosť, na konci ktorej je neúspešné dojčenie, aby dieťa malo prvý kontakt a stimul priamo s prsníkom

  • nikdy by nemal byť nasadený klobúčik len preto, lebo bradavky sa niekomu "zdajú byť nevhodne"

  • ak obaja, aj mamina aj dieťatko sú natoľko frustrovaní, že je čas na "dopamín" pre oboch, je lepšia voľba klobúčika, aby sa obaja upokojili a priblížili čiastočne k "cieľu", kedy sa dieťatko prisaje cez klobúčik a žena si nepripadá, ako úplne nemehlo a má pocit čiastočnej úľavy

  • po dojčení s klobúčikmi, kedy je vidieť, že prsník zmäkol a bradavka zmenila svoj tvar, má náznak štuplíka, treba dieťatko opäť skúšať prisať určitú chvíľu bez klobúčikov 

  • zakaždým by malo mať dieťatko pred aj po dojčení skúsenosť priamo s prsníkom

  • ak sa dieťatko konečne podarí prisať bez klobúčika, postupne používame klobúčiky len na počiatočné vyformovanie, ale vždy až po niekoľko minútovom skúšaní, aby dieťa čo najviac trénovalo na prsníku

  • prípadne si žena už v tomto štádiu môže pomôcť vyformovať bradavku a prsník pomocou odsávačky, kedy pár ťahmi vyformuje štuplíky, uvoľní nadmerný tlak v prsníku a tým zabezpečí lepšiu možnosť prisatia dieťatka

Treba dbať na to, aby sme pri každom používaní klobúčika skúšali dojčenie priamo na prsníku a tým zabezpečíme, že dieťa má skúsenosť s prsníkom, stále sa učí, skúša sa prisať a nie je to pre neho nové a nepoznané. Akonáhle sa dieťatko vie častejšie a častejšie bez problémov pristať na prsník, klobúčiky používame iba v nevyhnutnom prípade a čím ďalej tým menej a to až po úplne vylúčenie.

Klobúčik nemá byť používaný u žiadnej ženy "naveky vekov amen". Má len pomôcť prekonať obdobie, kedy dieťatko nemá dostatok sily, nevie vytvoriť podtlak, môže byť hypotonické, prsia môžu byť priveľmi naliate a bradavky zarovnané.

Verím, že Vám to opäť pomohlo na jednej strane prijať, že to nie je nič "nebezpečné" a neprijateľné, no na strane druhej ich používame v rovnováhe s priamym dojčením a postupným vylučovaním. 

Držím Vám palčeky pri skúšaní a ak treba, ozvite sa mi!

S láskou Baška