Epidurálna anestézia a jej výhody vs. nevýhody

30.04.2021

V časoch, keď sa prirodzené pôrody dostali do rúk cirkvi a neskôr modernej medicíny a chirurgom, sa začali používať rôzne druhy opiátov a anestetík. Pôrody v láskyplnom domácom prostredí za pomoci pôrodných báb a skúsených žien sa postupne presunuli do nemocníc. Najprv tie vyššie vrstvy žien a to práve pre vymoženosť moderných postupov a odbornosti a neskôr aj tie nižšie. V dnešnej dobe sú pôrody výlučne medicínskou záležitosťou s častým použitím rutinných zásahov a epidurálna anestézia je jednou z nich. Zaujímavosťou je, že pri objavovaní a skúmaní toho, ako pracuje naše telo, začali vedci vyvíjať rôzne analgetiká. Zistili, že sa molekuly danej drogy napoja na receptory neurónov, ktoré stlmia prenos vzruchov a tie následne utlmia bolesť. Prečo sa však používajú aj pri zdravom a prirodzenom pôrode? Pretože je potvrdené, že telu vlastný hormón endorfín vylučovaný počas pôrodnej činnosti je 200 - násobne silnejší ako samotné morfium.

Ako pôsobí EA v tele?

Je potvrdené, že prístupná, odporúčaná a ženami denne vyhľadávaná epidurálna anestézia (EA) počas pôrodu má tieto účinky:

  • vedie k vyššej pravdepodobnosti ukončenia pôrodu cisárskym rezom
  • má negatívny dopad na rotáciu dieťaťa počas druhej doby pôrodnej
  • znižuje, prípadne úplne zastavuje tvorbu a vyplavovanie vlastného oxytocínu a celého hormonálneho kokteilu dôležitého pre rýchly, ľahký a jednoduchý pôrod
  • má negatívny vplyv na nástup tvorby mlieka hneď po pôrode, jeho dĺžku a kvalitu kojenia
  • približne za 45 sekúnd prejde cez placentu priamo k dieťaťu v približne v rovnakom pomere 
  • ovplyvňuje, respektíve spomaľuje neurologický a psychomotorický vývin dieťaťa, čo potvrdzujú mnohé štúdie
  • je potvrdené, že všetky umelé zásahy aplikované počas pôrodu, ovplyvňujú nielen jeho priebeh, ale ženu a jej dieťa ešte dlhé obdobie po ňom

                        Zdroj: HPI

Vieme porodiť pokojne a bez nej...

Je epidurálna anestézia naozaj látka, ktorá nám ženám počas pôrodu pomáha? Možno sa treba zamyslieť, prečo je tak často používaná a kto z nej má skutočne osoh. Či matka a jej dieťa alebo nemocnica a jej personál? Nielenže je to platená služba, ale matka je pod vplyvom určitej omamnej a utlmujúcej látky, čím je viac "pokojnejšia" a tým lepšie spolupracuje. Ale ako je omámená matka, tak je omámené aj jej dieťa. 

Ak sa na tým zamyslím čisto sedliacky, ak je spodná časť môjho tela úplne znecitlivená, môže telo ďalej prirodzene pracovať, správne sa otvárať a reagovať na potreby dieťatka? Môžu jednotlivé časti tela spolu vôbec komunikovať, čím myslím jednotlivé orgány a mozog, následne spätná väzba o tom, čo sa deje medzi matkou a dieťaťom, sťahmi, tlakmi a centrálnou nervovou sústavou? Myslím, že je to viac než jasné. 

Ak Vás táto téma zaujíma, prihláste sa na náš predpôrodný nežný a vnímavý kurz, kde sa dozviete viac a môžete sa sami rozhodnúť, ako chcete svoje dieťatko porodiť.

S láskou, Baška



Zdroje:

  • Groverová Suchá, L., & Suchý Grover R. (2014). Aby porod nebolel. (2nd ed.). Kořeny.
  • Monganová, M. F. (2010). Hypnoporod. (1st ed.). Triton.
  • Odent, M. (2014). Porod a budoucnost Homo sapiens. (1st ed.). Maitrea.
  • Pearce, J.Ch. (2019). Magické díté. (1st ed.). Malvern.
  • HPI - Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku

Keď nám zubár pichne anestéziu, ovisne nám polka tváre a necítime vôbec nič. Po brade nám tečú sliny a máme problém s výslovnosťou. A teda, ako je na tom naša maternica po epidurálke?